ABD’de otomotiv grevi yayılıyor

ABD’deki otomotiv işçileri sendikası United Auto Workers (UAW) tarafından Detroitli üç büyük otomobil üreticisinin bazı fabrikalarında başlatılan grev, bugün yeni grev ilanlarıyla başka fabrikalara yayılabilir.

UAW, eylül başında Ford, General Motors ve Stellantis’in ABD’deki montaj tesislerinde eş zamanlı grevler başlatmış ve sözleşme pazarlıklarında ilerleme sağlanamaması durumunda grevleri genişleteceklerini duyurmuştu.

Wall Street, sektör yöneticileri ve Beyaz Saray, sendika başkanı Shawn Fain’in üç büyük otomotiv şirketinin kârlarının çoğunu sağladığı kamyonet ve büyük SUV monte eden güç aktarım fabrikalarını kapatıp kapatmayacağını izliyorlar.

PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

Müzakereler hakkında kendisine bilgi verilen bir kaynak, üç büyük şirketin temsilcileri ve sendika arasındaki pazarlıkların “epey aktif” olduğunu belirtti.

konuya yakın diğer bir kaynak, sendika başkanının bugün daha fazla fabrikada grev başlatması hâlinde, yeni sözleşme onaylanana kadar sendikanın mevcut iş bırakma eylemlerini sürdürebileceğini ifade etti.

18 BİN 300 İŞÇİ GREVDE

Şu anda Detroit Üçlüsü’nün yaklaşık 18 bin 300 çalışanı, yani toplam 146 bin çalışanının yüzde 12’si grevde. Grevdeki işçiler sendikanın grev fonundan haftada 500 dolar alıyorlar.

Sendika, Detroit Üçlüsü’nün her birinin bir montaj fabrikası ve GM ile Stellantis’in 38 parça dağıtım merkezindeki faaliyetleri durdurdu. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x