İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı’dan Mansur Yavaş’a ‘AFAD’ yanıtı: Ankara’dakilerin nasıl ulaşamadığını bilmiyoruz

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, AFAD’ı aradığını ancak geri dönüşün olmadığını söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘a, “Dünyanın her yerinden insanlar ulaşmayı başarmıştır, Ankara’dakilerin nasıl ulaşamadığını bilmiyoruz” yanıtını verdi.

Çataklı aynı zamanda, Hatay’da salgın iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek “Bu provokatif açıklamaları yapan kişinin hekimliğinin bir defa sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz ve yine kendisi hakkında gerekli yasal işlemlerin de mutlaka yapılması gerekir ki bu da zaten yapılacak.” dedi.

“Provokasyon amaçlı bir açıklamada bulunulmuştur”

Çataklı, Afet Koordinasyon Merkezi’nde, “Hatay’da büyük bir salgın olduğu” yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı. İddiaların gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Çataklı, “Maalesef bir siyasi parti destekli, sağlık alanında yalan haber üzerinden bir provokasyon ile karşı karşıyayız. Biz böyle büyük bir afet karşısında insanlarımıza herkesin yardım etmesi için tüm çağrılarımızı yaparken ve onlara destek verirken ne yazık ki Hatay ilinde büyük bir salgın olduğuna dair bizce hekimliğinin de sorgulanması gereken bir kişi tarafından yalan ve provokasyon amaçlı bir açıklamada bulunulmuştur.” diye konuştu.

Mansur Yavaş’a yanıt verdi

Konuya ilişkin Hatay Valiliğinin yazılı açıklama yaptığını hatırlatan Çataklı, kent genelinde yaşam alanlarının tamamına su verildiğini ve şok klorlama işlemlerinin düzenli olarak gerçekleştirildiğini anlattı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, AFAD’ı aradığını ancak ulaşamadığını belirttiği açıklamasına ilişkin soru üzerine Çataklı, 6 Şubat’ta çok büyük felaket yaşandığını ve illerde büyük hasarlar oluştuğunu anımsattı. Asrın felaketinin yaşandığını işaret eden Çataklı, deprem anının hemen akabinde 4’üncü seviye alarm ilan ettiklerini ve uluslararası yardım çağrısında bulunduklarını hatırlattı.

Çataklı, bunu yanında 81 valiliğe yazılar gönderdiklerini ve tüm itfaiye, STK’ler, gönüllü ekiplerin hızlı bir şekilde bölgeye sevk edilmesini istediklerini aktararak şunları kaydetti:

“Sonra tek tek herkesi de aradık ve bunun sonucunda, deprem bölgesinde hiçbir ayrım gözetmeksizin, tüm belediyelerimiz ki 800’ün üzerindedir bu sayı, 636’sı ulusal, 181’i uluslararası STK’lerimiz. On binlerce gönüllümüz afet bölgelerine ulaşmıştır. Dünyanın her yerinden insanlar ulaşmayı başarmıştır, Ankara’dakilerin nasıl ulaşamadığını bilmiyoruz. Canla başla çalıştılar ve halen çalışmaya devam ediyorlar. Bir can bile kurtarabilmek için mücadele edilen yerde siyaset düşünmekten çok daha önemli işler var ve biz bunun mücadelesini veriyoruz. Bir an önce ‘asrın felaketi’ndeki yaraların sarılması, insanlarımızın güvenli ve huzurlu hayatlarına yeniden dönebilmesi için hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün paydaşlarla yoğun bir çalışma yürütüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir