Ay’a iniş yapan Peregrine ve kargosu muhtemelen Dünya’nın atmosferinde yanacak

Şirket, iniş aracının kaderini tartışmak üzere 18 Ocak Perşembe günü saat 12:00’de NASA ile bir basın toplantısı düzenlemeyi planlıyor.

Peregrine, sızıntının ilk kez 8 Ocak‘ta tespit edilmesinden sonra herkesin düşündüğünden çok daha uzun süre dayandı ve Astrobotic 24 saat durum güncellemeleri yayınlıyor. Şirket günler önce ay yüzeyine yumuşak iniş olasılığını dışlamıştı ancak tam olarak nereye varacağı konusunda bazı belirsizlikler vardı. Peregrine ay mesafesine ulaşmayı başardı ancak ayın şu anda yörüngesinde olduğu yer nedeniyle onu karşılayacak hiçbir şey yoktu.

Ay’a iniş yapan Peregrine ve kargosu muhtemelen Dünya’nın atmosferinde yanacak

Her şey planlandığı gibi gitmiş olsaydı, Peregrine fırlatıldıktan yaklaşık 15 gün sonra Ay ile buluşacak ve bu noktada Dünya yörüngesinden Ay yörüngesine geçişe başlayabilecekti. Yalnızca altı gün oldu ve Peregrine’in azalan yakıt stokunun bunu dokuz gün daha taşıması pek olası değil. Astrobotic, cumartesi günkü en son güncellemesinde şöyle yazdı: “Aracın yörüngesine ilişkin tahminlere belirsizlik katan yakıt sızıntısı nedeniyle analiz çabalarımız zorluydu. Son değerlendirmemiz artık uzay aracının Dünya’ya doğru bir yolda olduğunu ve muhtemelen Dünya atmosferinde yanacağını gösteriyor.”

Peregrine Mission One’ın bu şekilde bitmesi her zaman bilinen bir riskti; Ay’a inişin oldukça zor olduğu biliniyor. Ticari misyon, NASA’nın Ticari Ay Yükü Hizmetleri (CLPS) programı kapsamında sözleşme yapılanların ilkiydi ve geçen haftaki lansman öncesinde yapılan brifingde NASA’nın CLPS Program Yöneticisi Chris Culbert, “Başarının garanti edilemeyeceğinin farkındayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir