BM Direktörü Mokhiber, Gazze’deki olayları soykırım olarak nitelendirip istifa etti: Başarısız olduk

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Yüksek Komiser Volker Turk’e hitaben gönderdiği mektubunda Gazze’de yaşananların bir soykırım olduğunu belirtti. BM’nin başarısız olduğunu ifade eden Mokhiber, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

“İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK SALDIRILARINI ÖNLEYEMEDİK”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Volker Turk’e 28 Ekim’de bir mektup yazarak, “Bu sizinle BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü olarak son konuşmam” ifadelerini kullandı. Turk’e yazdığı mektupta, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını önlemeye örgütün gücünün yetmediğini ve başarısız olduklarının altını çizerek BM’nin Ruanda’daki Tutsilere, Bosna’daki Müslümanlara, Irak’da Yezidi ve Myanmar’daki Rohingya’ya karşı önceki soykırımları önleyemediğini örnek gösterdi.

SOYKIRIM OLARAK NİTELENDİRDİ

Mokhiber mektubunda, “Filistinlilerin yaşamlarının son kalıntılarının da hızla yok edildiğini” ifade ederek Gazze’de yaşananları ‘soykırım’ olarak niteledi. Ofis Direktörü Mokhiber, birkaç gün içinde ofisten ayrılacağını vurguladı.

“DERS KİTAPLARINDA OKUTULACAK BİR SOYKIRIM VAKASI”

Mokhiber, “Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırımın yaşandığını görüyoruz ve hizmet ettiğimiz BM, bunu durdurma konusunda güçsüz görünüyor” ifadelerini kullandı. BM yetkilisi, “Bu ders kitaplarında okutulacak şekilde bir soykırım vakası” diyerek ABD, İngiltere ve Batı ülkelerini bu soykırıma destek vermekle suçladı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x