Filistin: İsrail ordusu, Kemal Advan Hastanesi’nde Filistinlileri iş makineleriyle ezdi

İsrail ordusu, abluka altındaki Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki Kemal Advan Hastanesi’nden 90 kişiyi alıkoyarak çekildiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, askerlerinin Beyt Lahiya’da yer alan, bölgenin kuzeyindeki en önemli hastanelerden Kemal Advan Hastanesi’nden çekilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Hastanede çok sayıda silah, gizli belge ve iletişim cihazı bulunduğu öne sürülen açıklamada, İsrail güçlerinin 7 Ekim saldırılarında yer aldığı iddiasıyla hastanedeki 90 kişiyi alıkoyduğu belirtildi.

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANI: YARALILAR VE SİVİLLER DİRİ DİRİ HASTANE BAHÇESİNE GÖMÜLDÜ

Gazze Sağlık Müdürü Munir el-Berş, AA’ya yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Kemal Advan Hastanesi’nden çekilirken geriye bir “insani felaket” bıraktığını söyledi.

Berş, “İsrail güçleri, aşırı soğuk havada yaralıları kasıtlı şekilde hastaneden zorla çıkarttı ve sağlık personellerine saldırdı” dedi.

Filistin basınında yer alan haberlerde, İsrail’e ait iş makinelerinin, Kemal Advan Hastanesi avlusunda bulunan çadırları içindeki sivillerle birlikte ezdiği ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğu yer almıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesinde onlarca kişiyi öldürdüğü yönündeki haberlerle ilgili uluslararası soruşturma açılması çağrısı yapmıştı.

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, basında ve sosyal medyada yer alan İsrail ordusunun, Kemal Advan Hastanesi’nin avlusunda yaralı ve yerinden edilmiş sivillerin kaldığı çadırların üzerinden iş makineleriyle geçtiği ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğu yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Keyle, “Vatandaşlardan ve sağlık çalışanlarından gelen bilgiler ve tanıklıklar, İsrail güçlerinin, Filistinlileri diri diri hastane avlusuna gömdüğünü gösteriyor” ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x